Skoro Białoruś jest błękitnooka, to blog nie może być czarno-biały. Białoruski dziennik Michała Potockiego.
Blog > Komentarze do wpisu

Ile kosztują studia na Białorusi

Subotnik w GrodnieWydawałoby się, że skoro Białoruś pod względem systemu gospodarczego jest państwem, w którym zachowano liczne dobrodziejstwa socjalne (więcej: tutaj), to i studia powinny być bezpłatne. Nic bardziej mylnego. Na bezpłatnych studiach uczy się zaledwie co trzeci student. Reszta płaci. Agencja prasowa BiełaPAN podała właśnie informacje na temat wysokości opłat w zbliżającym się roku akademickim.

Na Białorusi nie ma studiów wieczorowych. Można studiować dziennie w trybie bezpłatnym, dziennie w trybie płatnym bądź zaocznie. Studia zaoczne są przy tym co do zasady o dobrze ponad połowę tańsze niż dzienne. Spośród stołecznych uczelni najmniej zapłacą studenci niektórych kierunków w Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych: 11 mln rubli (3930 złotych) za rok. Do 12 mln rubli (4280 złotych) zapłacą pierwszoroczniacy na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym im. Maksima Tanka.

Do 14,5 mln rubli (5180 złotych) kosztują studia na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Ekonomicznym. 15,3 mln rubli (5470 złotych) kosztuje rok w kuźni kadr przyszłej nomenklatury, Akademii Zarządzania przy Prezydencie. Za najdroższy kierunek na Białoruskim Narodowym Uniwersytecie Technicznym trzeba zapłacić 15,4 mln rubli (5480 złotych) rocznie. Białoruski Uniwersytet Państwowy, miejscowy odpowiednik Uniwersytetu Warszawskiego, kosztuje do 17,9 mln rubli (6400 złotych) rocznie. Najwięcej zapłacą przyszli lekarze. Rok nauki na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Medycznym to równowartość nawet 19,2 mln rubli (6840 złotych).

Studia zaoczne, jako się rzekło, są znacznie tańsze i kosztują od 4,1 mln rubli (1480 złotych) za najtańszy kierunek w białoruskim odpowiedniku ASP do 7,3 mln rubli (2620 złotych) w prezydenckiej Akademii Zarządzania. Ceny na uczelniach prywatnych są porównywalne, zarówno jeśli chodzi o studia dzienne, jak i zaoczne.

Co ciekawe, poważnym źródłem zarobku białoruskich uczelni są studenci z zagranicy (co 30. student ma obcy paszport). W roku akademickim 2012/2013 przynieśli oni budżetowi równowartość 20 mln dolarów. Co ciekawe, największą grupę obcych studentów stanowią obywatele... Turkmenistanu. W minionym roku akademickim było ich 5889, czyli 48,5 proc. ogółu obcokrajowców na białoruskich uczelniach. Z UE trafiają się pojedynczy rosyjskojęzyczni obywatele Litwy i Łotwy.

Opłaty za studia oczywiście rosną, w tym roku będą o 1/5 wyższe niż w ubiegłym. W porównaniu z cenami studiów w Polsce białoruskie uczelnie mogą się wydawać tanie, ale przy średniej pensji nieznacznie przekraczającej równowartość 500 dolarów, to znaczne obciążenie dla domowych budżetów. A studia bezpłatne nie dla każdego są atrakcyjną alternatywą, bo teoretycznie absolwentów obowiązuje po nich odpracowanie poniesionych przez państwo kosztów w wybranym przez państwo miejscu, a i od różnych atrakcji w rodzaju czynów społecznych (na zdjęciu studenci z Grodna; więcej w tekście pt. Cały naród pucuje swoją stolicę) trudniej się wybronić.

Na koniec anegdotka: cytat z narzekającego na rosnące ceny studiów mińskiego taksówkarza, z którym rozmawiałem w zeszłym roku:

Panie, te studia zrobiły się takie drogie, że za tę cenę można by w Rosji dowolny dyplom kupić.

Fot. Haradzienski Dziarżauny Ahrarny Uniwersytet.

czwartek, 08 sierpnia 2013, mpotocki
© by Michał Potocki. Białoruś Błękitnooka | Міхал Патоцкі. Беларусь Сінявокая | Михал Потоцкий. Беларусь синеокая | Michał Potocki. Blue-Eyed Belarus | Michał Potocki. Blauäugige Belarus | Міхал Потоцький. Білорусь синьоока 2013

ZOSTAŃ FANEM NA FACEBOOKU

Polecane wpisy

Komentarze
2017/10/18 13:44:36
Jestem bardzo zadowolony z poziomu nauczania w www.wszib.poznan.pl. Mój syn dostał po skończeniu tej uczelni wymarzoną pracę.
-
2017/12/14 09:57:33
Studiowałam na Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości (www.wszib.poznan.pl). Było warto!
Flag Counter Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...