Skoro Białoruś jest błękitnooka, to blog nie może być czarno-biały. Białoruski dziennik Michała Potockiego.
Blog > Komentarze do wpisu

Mińsk i zabójca Kennedy'ego

Focus HistoriaCzłowiek, który wedle oficjalnej wersji wydarzeń niemal dokładnie 50 lat temu oddał śmiertelny strzał w stronę prezydenta USA Johna Kennedy'ego, przez prawie trzy lata mieszkał w Mińsku. O tym, co Lee Harvey Oswald tam robił, gdzie mieszkał, jak żył, w jakich okolicznościach poznał żonę i czy w ogóle cieszył się powodzeniem u Białorusinek, możecie przeczytać w najnowszym numerze miesięcznika Focus Historia. Magazyn opublikował moją rozmowę z dyrektorem Radyja Swaboda, autorem książki Śled matylka. Oswald u Miensku Alaksandrem Łukaszukiem. Zapraszam do kiosków :).

Dzisiaj na zaostrzenie apetytu kilka smaczków. O tym, dlaczego w ogóle młody Amerykanin w samym środku zimnej wojny trafił do Związku Sowieckiego:

Motywowała go ideologia. Jako nastolatek Lee zbliżył się do idei całkowitego sprzeciwu wobec amerykańskich porządków. A alternatywa była jasna: albo Ameryka i kapitalizm, albo ZSRR i komunizm (...). W pewnym momencie zaczął przygotowania do wyjazdu, nic nikomu nie mówiąc, nawet bratu czy matce. Kupił bilety na statek i popłynął do Europy. Przez Francję i Wielką Brytanię trafił do Finlandii. Tam wykupił pięciodniową wycieczkę do ZSRR i na turystycznej wizie przyjechał do Moskwy w październiku 1959 roku.

O znajomości ze Stanisłauem Szuszkiewiczem, późniejszym przywódcą niepodległej Białorusi, który uczył go rosyjskiego:

Stanisłau Szuszkiewicz był wówczas fizykiem pracującym w Akademii Nauk, a jeden z jego projektów badawczych był realizowany w laboratorium Haryzontu. Od sekretarza organizacji partyjnej w fabryce otrzymał zadanie poduczenia Oswalda rosyjskiego. Szuszkiewicz miał wyższe wykształcenie, znał się na pracy, którą Amerykanin miał wykonywać, a nawet trochę rozumiał po angielsku. Przy okazji polecono mu, by nie nawiązywać z Oswaldem prywatnych rozmów, tylko skupić się na tematach zawodowych.

O pracy, jakiej przysparzał funkcjonariuszom KGB:

Czasem zresztą ogłaszano alarm, np. gdy kupił sobie broń, a akurat zbiegło się to z wizytą Chruszczowa w Mińsku. Utworzono specjalną grupę, która chodziła za nim krok w krok, zachowały się raporty z wizyt Oswalda w sklepach spożywczych. Służby analizowały jego listy, pisały raporty na jego temat. Gdy zamieszkał z żoną, zainstalowano mu w mieszkaniu system podsłuchowy, a nawet kamery (...). KGB drobiazgowo go rozpracowywał, przy czym nigdy nie postawiono sobie zadania zwerbowania go. Raczej trzeba było się dowiedzieć, kim on jest.

Więcej nie mogę napisać, zapraszam do kiosków. Mogę się za to podzielić czymś od siebie. Oswald mieszkał w prestiżowym miejscu białoruskiej stolicy, w domu na skrzyżowaniu centralnej osi Mińska, praspektu Niezależnaści (w trakcie jego pobytu przemianowanego z praspektu Stalina na Leninski praspekt), i wul. Kamunistycznej.

Parę lat temu przez kilka dni pomieszkiwałem w sąsiednim budynku – to samo podwórko, ale inny adres. Można było się przez chwilę poczuć jak inwigilowany Oswald; ponieważ w tej samej okolicy przy okazji wyborów mieszkało tymczasowo (jak się później dowiedziałem) kilku ważnych działaczy Młodego Frontu, na podwórku dzień i noc dyżurowała nieoznakowana nyska ze smutnymi panami w środku. Oto miński dom Oswalda:

Dom Oswalda

Po drugiej strony ulicy znajduje się drewniany domek, w którym w 1898 roku odbył się pierwszy zjazd Rosyjskiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, po latach przekształconej w komunistyczną. Autentyczny dom spalił się w czasie wojny, dzisiejsza wersja pochodzi z 1948 roku:

Dom I Zjazdu RSDRP

Za domkiem jest sporych rozmiarów park, przez który przepływa rzeka Świsłocz. Gdyby pójść w drugą stronę, po kilkuset metrach dochodzimy do stacji metra, niedaleko było też kino Mir, w którym Oswald był częstym gościem. Do pracy również daleko nie miał. Do fabryki sprzętu RTV/AGD Haryzont przy wul. Kujbyszewa jest raptem kilkanaście minut spacerem:

Haryzont

Fot. Facebook/F.Historia, Michał Potocki (x3).

wtorek, 29 października 2013, mpotocki
© by Michał Potocki. Białoruś Błękitnooka | Міхал Патоцкі. Беларусь Сінявокая | Михал Потоцкий. Беларусь синеокая | Michał Potocki. Blue-Eyed Belarus | Michał Potocki. Blauäugige Belarus | Міхал Потоцький. Білорусь синьоока 2013

ZOSTAŃ FANEM NA FACEBOOKU

Polecane wpisy

Flag Counter Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...