Skoro Białoru¶ jest błękitnooka, to blog nie może być czarno-biały. Białoruski dziennik Michała Potockiego.
Blog > Komentarze do wpisu

Atomowe róbta co chceta

Biełaruskaja AESRosyjski Atomstrojeksport już formalnie może zaczynać budowę elektrowni atomowej pod białoruskim Ostrowcem. Stosowny dekret w tej sprawie podpisał 2 listopada prezydent Alaksandar Łukaszenka. Co ciekawe, akt prawny daje Rosjanom całkowite carte blanche. Firma nie będzie odpowiadać nawet za straty przez siebie wywołane.

Kontekst do znalezienia tutaj. Elektrownia ma powstać tuż przy granicy z Litw±. Pierwszy blok ruszy w 2018 roku, drugi być może już dwa lata póĽniej. Siłownia ma powstać – zgodnie ze słowami prezydenta – możliwie jak najtańszym kosztem, mimo że dwa kredyty na ten cel, warte w sumie równowarto¶ć 9,5 mld dolarów, i tak zagwarantowała Rosja.

Na miejscu budowy, 200 km od granic z Polsk±, między wioskami Bobrowniki i Awieny w obwodzie grodzieńskim, do tej pory prowadzono prace przygotowawcze. Teraz może ruszyć budowa. A oto i wywoływany w leadzie najciekawszy przepis prezydenckiego dekretu nr 499 (cało¶ć w języku rosyjskim: tutaj), pkt 3.1:

(Postanawiam zwolnić – aut.) zamawiaj±cego (formalnie jest nim specjalnie do teho celu utworzone przedsiębiorstwo Dyrekcyja Budaunictwa Atamnaj Elektrastancyi – aut.) od konieczno¶ci pokrycia strat w produkcji rolnej lub le¶nej, spowodowanych przejęciem lub czasowym zajęciem terenów rolnych lub le¶nych w zwi±zku z budow± elektrowni atomowej.

Innymi słowy ani DBAE, ani wykonawca Atomstrojeksport nie musz± się już przejmować, jakie szkody wywołaj± podczas budowy okolicznym obszarom. Jeden problem z głowy. Z dekretu nie wynika, czy w zwi±zku z powyższym ewentualni poszkodowani będ± mogli się ubiegać o odszkodowania od państwa białoruskiego. Teoretycznie powinni móc się o to starać. Ale teoria i praktyka to dwie różne rzeczy.

Fot. Dyrekcyja Budaunictwa Atamnaj Elektrastancyi.

wtorek, 05 listopada 2013, mpotocki
© by Michał Potocki. Białoru¶ Błękitnooka | Міхал Патоцкі. Беларусь Сінявокая | Михал Потоцкий. Беларусь синеокая | Michał Potocki. Blue-Eyed Belarus | Michał Potocki. Blauäugige Belarus | Міхал Потоцький. Білорусь синьоока 2013

ZOSTAŃ FANEM NA FACEBOOKU

Polecane wpisy

Flag Counter Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...